Adaptasyon Ders Planı

Ders Hakkında Bilgiler

  • Öğrenciler, adaptasyonun önemini bilir.
  • Öğrenciler, adaptasyonun nasıl değiştiğini bilir.
  • Öğrencilere dağıtılacak çalışma kâğıtları
  • Projenin incelenmesi için gerekli olan rubrik
  • Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin makas, kâğıt vb. materyalleri hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Eğer gerek olacağını düşünüyorsanız lütfen sınıfa yapıştırıcı, çizim kalemleri ve kâğıtları, cetvel vs. gibi eşyalar getiriniz.

Eğer bu dersi uzaktan eğitim sürecinde işliyorsanız, öğrencilere materyalleri e-posta olarak atmak ya da öğrencilerin odalarını belirlemek isteyebilirsiniz.

Ders Planı

Her şeyden önce adaptasyon, mutasyon ve varyasyon gibi kavramlar hakkında öğrencilerin hatırlamadığı bir şey olduğunu düşünüyorsanız bunları hatırlatmak için tahtaya bir kavram haritası çizin.

Sonraki adımda gerekli Materyaller bölümünden bulabileceğiniz çalışma kâğıdını öğrencilere dağıtıp birlikte okuyun.

Öğrencileri iki kişilik veya tercih ettiğiniz sayıda gruplara koyun.

Öğrencilere bu derste, belirleyecekleri bir çevreye uygun bir organizma tasarlayacaklarını söyleyin. Bu organizmanın, öğrencilerin belirleyecekleri çevreye uygun adaptasyonların olması gerekmektedir. Materyaller bölümünde bulunan resmi tahtaya yansıtabilir, ya da indirip öğrencilere dağıtabilirsiniz.

Rubriği öğrencilere gösterin ve proje için önemli adımları görmelerini sağlayın.

Öğrencilere bu projede grup ile iş birliği yapmanın çok yararlı olacağından bahsedin. Özellikle beyin fırtınası yaparken fikirlerin ortaya çıkması ve kabul görmesi çok önemlidir. Tahtaya bu soruları yazın ve sonra öğrencilere gösterin;

  • Ne tür bir canlı yapmayı planlıyorum?
  • Hangi çevre bana ilgi çekici geliyor?
  • Tasarladığım canlı bu çevreye nasıl uyacak? Hayatta kalması ve gelişmesi için neye ihtiyacı olacak?
  • Bu proje hakkındaki sorularım neler?

Grupların bu soruları tartışmasını sağlayın.

Öğrenciler projeyi yaparken, arkadaşlarına danışabilir, notlarına, defterlerine, kitaplarına ve çevrimiçi kaynaklara bakabilir, öğretmenden yardım isteyebilir.

Öğrencilerin çizim yapması önerimizdir. Her gruptan bir kişi, çizim yapmak ile görevlendirilebilir. Böylece bireysel farklılıklara önem verilmiş olur ve çizimin hafızadaki etkisinden yararlanılmış olur.

Sınıfta önceden hazırladığınız kâğıtlar, cetveller, boyama kalemleri, yapıştırıcılar vs. gibi eşyaları öğrencilere sunabilirsiniz. Ya da uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin bu materyalleri temin etmesini isteyebilirsiniz.

Önerim, ilk 15 dakika öğrencilerin tartışma, planlama ve tasarım aşamalarında onları gözlemlemeniz, daha sonra öğrencilere rehberlik etmek için gruplara ne yaptıklarını sormanız yönündedir. Eğer yardım gerekiyorsa bunu sağlayabilirsiniz.

Proje bittikten sonra, öğrencilerin topladıkları eşyaları bırakmalarını, grup tartışmalarına hazırlanmalarını söyleyin.

Eğer yapabiliyorsanız, projenin bitiş tarihine göre, müsait olan bir koridor ya da sınıfta bir sergi düzenleyin. Sergi odasına da bir oylama kutusu koyun. Her ziyaretçi sergideki canlılara ve özelliklerine göre oy verebilir. Yine projeye belirlediğiniz tarihe göre bitiş tarihinde verilen oyları sayabilirsiniz.

Böyle bir imkânınız yoksa, projeleri kendiniz değerlendirebilir, ya da sunum yaptırabilirsiniz. 

 

Ders Materyalleri

Adaptasyon İçin Ek Materyal

Bu videoda kutup ayılarının bulundukları bölgeye adaptasyonunu öğrencilere gösterebilirsiniz. Video devam ederken kutup ayılarının daha kalın bir kürkü olduğundan, bu kürkün onların yüzmesine yardımcı olduğundan, küçük kulaklarının suyu daha iyi atabildiğinden ve ayak kıllarının buzlara daha kolay tutunmasına yardımcı olduğundan bahsedebilirsiniz. Videonun kutup ayısı ile ilgili olan bölümü de zaten bu özelliklerden bahsetmektedir. Bu örnek ile ayıların başka bir ortama nasıl adapte olduğu hakkında konuşabilirsiniz.


Ders Paketini İndir

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!