In My City Ders Planı

Ders Hakkında Bilgiler

Öğrenciler şehrin bölümlerini ve yapılarını bilir.

Öğrenciler şehir ve yapıları hakkında kısa ve kolay diyalogları anlar.

Öğrenciler binaların ve kişilerin harita üzerinde nerede olduğunu anlatır.

Bilgisayar

Flashcard'lar

İl Şablonu

Makas ve Kâğıtı Yapıştırıcısı

Eğer üç boyutlu modeli gösterecekseniz modeli önceden yüklemenizi önerebilirim, ders sırasında internet hızına bağlı olarak yavaş yüklenebilir.

Dersten önce ise makas, kâğıt yapıştırıcısı ve çalışma kâğıtlarından yeterli sayıda çıktı aldığınızdan emin olun.

Ders Planı

Eğer sınıfınız uygun ise, derse başlarken "Snake Train" oyununu oynayabilirsiniz.

Bu oyunda siz trenin en başında olun ve treni yönlendirin, öğrenciler ise arkanıza tren gibi dizilip sizi takip eder. Eğer isterseniz sınıfın belirli köşelerine flashcardlar (bkz. Materyaller bölümü) koyup sınıfı bir şehir gibi hayâl edebilir ve örneğin "We're going to hospital!" diye seslenip o tarafa yönelebilirsiniz. Öğrencilerin "Where are we/you going?, Over There! To Hospital!" gibi kalıpları öğrenmesi için harika bir fırsat.

Eğer bunu tercih etmezseniz Materyaller bölümünde bulunan tanıtım videosunu izletebilirsiniz.

Ana etkinlik olarak ise ilk önce flashcard etkinliği yapabilirsiniz. 

Sınıfın ortasına bir masa çekin, (eğer sınıfınız kalabalıksa birkaç masa çekebilirsiniz) daha sonra flashcardları masanın üzerine koyun, bütün flashcardları öğrencilere tanıtın. Daha sonra öğrencilerden gözlerini kapatmasını isteyin ve onlar gözlerini kapattığı anda bir tane flashcardı cebinize koyun. Öğrenciler hangi flashcard'ın olmadığını anlaması gerekmektedir

Daha sonra ise, Materyaller bölümünde bulunan 3B il modelini öğrencilere gösterip, aşağıdaki örnek sorular gibi sorular sorabilirsiniz:

  • Where is hospital?
  • Is this bank?
  • What is it over there?
  • Where is this helicopter going?
  • What are these?

Bu modeli yönetmek ve hangi soruları soracağınız size kalmış.

Son etkinlik olarak ise önceden çıkardığınız il haritasını öğrencilere verin. Daha sonra flashcardları öğrencilere dağıtın. Öğrencilerden flashcardları kesip, ilin boş alanlarına yapıştırmalarını ve flashcardda bulunan yerin adını yazmalarını isteyin. Böylece öğrenciler kendi illerini yaratmış olacak.

Daha sonra ise birkaç öğrenciye sunum yaptırabilirsiniz.

Ders Materyalleri

"In My City" ile İlgili Tanıtım Videosu

"In My City" ile İlgili Etkileşimli Materyal

Aşağıdaki üç boyutlu modelde bir ili öğrencilere gösterebilirsiniz. Akıllı tahta ile çalışabilir fakat fare kullanmanızı öneriyorum. Sağ tuş ile X ve Y ekseni üzerinde hareket edebilir, fare tekerleği ile yakınlaştırabilirsiniz. Hospital, restauran, basketball court, parking lot, beach, sea, ship, road vb. sözcüklerin öğretimi için uygundur.


Ders Paketini İndir

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!