İnkılap Tarihi Milli Mücadele Kongreleri Ders Planı

Ders Hakkında Bilgiler

Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı, Havza Genelgesi, Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi ve Amasya Görüşmelerini bilir.

Kurtuluş savaşı sürecinde yaşanan olayların nedenlerini kavrar.

Ders Planı

Derse başlamadan önce, önceki derslerde öğrenilen konuları pekiştirebilirsiniz.

Daha sonra Kurtuluş Savaşı'na giden yolun kolay olmadığını, çünkü İstanbul'da bir Osmanlı hükûmetinin hâlâ varlığını sürdürdüğünü söyleyin. Daha sonra öğrencilere şu soruları yöneltebilirsiniz:

  • Neden İstanbul'da hükûmet varken Atatürk başka bir hükûmet kurmak istedi?
  • Kurtuluş Savaşı'na destek toplama süreci nasıl işlemiş olabilir? Bu konuda ne biliyorsunuz?
  • Bir mücadele için onu haklı bir dava zeminine oturtmanın önemi nedir?

Böylece öğrenciler gelecek konu hakkında beyin fırtınası yapmış olacaktır. 

Bu etkinlik sırasında Materyaller bölümünde bulunan zaman çizelgesini kullanarak sunum yapın. Sunum esnasında öğrencilere bilgiyi direkt vermek yerine her adımı tartışabilirsiniz.  Bu materyal ile Atatürk'ün Türk halkını örgütlemek için Anadolu'yu nasıl gezdiğini öğrenciler daha net bir şekilde görebilir.

Bu sunumu yaparken öğrencilere Materyaller bölümünde bulunan infografiği dağıtın. Böylece öğrenciler sunumdaki bilgiler ile kendi ellerindeki bilgileri bağdaştırabilir.

Öğrencilerin bu adımda kurtuluş mücadelesinin hukukî adımını ve bu adımların önemini anlaması gerekmektedir. Bunun için bu adımda soru-cevap yöntemini veya beyin fırtınası tekniğini kullanabilirsiniz.

Son etkinlik olarak öğrencilere 3-2-1 etkinliğini dağıtın. Böylece öğrenciler öğrendiklerini bu çalışma kâğıdına yansıtacaktır.

Eğer zamanınız kalırsa, bu etkinlik ile ilgili öğrencilere bu derste sunum yaptırabilir, eğer zamanınız kalmazsa diğer derste bu etkinliği öğrencilerin sunmasını isteyebilirsiniz.

Ders Materyalleri

Milli Mücadele Kongreleri Etkileşimli Sunum

Aşağıdaki sunumu bilgisayar tahtasına yansıtabileceğiniz tam ekran boyutuna ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız. Aşağıdaki sadece bu betikte gösterim içindir. Ekranın sol tarafında bulunan haritayı büyütmek için en sol üst köşede bulunan "Genel Harita" düğmesine tıklayınız. Daha sonra yakınlaştırmak için haritanın istediğiniz bir bölümüne çift tıklayarak yakınlaştırabilirsiniz. Bilgisayarda kullanıma uygundur, mobil aygıtlarda istenen şekilde çalışmayabilir.

Tam ekranda kullanmak için bu bağlantıya tıklayınız.

Ders Paketini İndir

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!