Mayoz Bölünme Ders Planı

Ders Hakkında Bilgiler

Öğrenciler mayoz bölünmeyi açıklar.

Mayoz bölünmenin evrelerini bilir.

Mayoz bölünmenin yaşamda çeşitlilik yarattığını bilir.

Mayoz ile ilgili kavramları (diploit, döllenme, eşeyli üreme, haploit, krossing over, mayoz, sinapsis, tetrat) bilir.

Ders Planı

Öğrencilerin öğretim programına göre, önceki derslerde mitoz bölünme ve eşeysiz üreme gibi kavramları tanımış olması gerekmektedir. Bu yüzden mayoz ve mitoz bölünmelerin arasındaki farkları bilmeleri önem taşır. Derse başlamak için, Materyaller bölümünde bulunan mayoz ve mitoz bölünme farkları adlı videoyu izletebilirsiniz.

Daha sonra, arasındaki farkları öğrenciler ile tartışın, gerekirse birkaç öğrenciyi tahtaya çıkarıp yakaladıkları farklılıkları açıklamasını isteyin. (Uzaktan eğitimde iseniz söz verebilirsiniz) Eğer uygun görürseniz her öğrenciden mitoz ve mayoz bölünme arasındaki farkları gösteren bir tablo hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Bu adımda öğrencilere mayoz bölünme ile ilgili direkt sunum yapın. Materyaller bölümünde bulunan sunumu kullanın.

Bu sunumda gen değiş tokuşu (krosovır) olayının ve mayoz bölünmenin baştan sona hareketli gösterimi bulunmaktadır. Özellikle gen değiş tokuşu olayının öğrenciler tarafından görsel bir şekilde algılanması önem taşımaktadır.

Bu adımda ders paketinde bulunan mayoz evreleri dosyasını öğrenciler dağıtın. Eğer uygun görürseniz öğrenciler bunu eşler hâlinde de yapabilir. Öğrencilerin bu adımda boş iki kâğıda, renkli kalemlere, makaslara, yapıştırıcılara ve zımbaya gereksinim duyabilir:

  1. Öğrencilerin mayoz evrelerini farklı renklerde boyamasını isteyin (bu, evrelerin ve hücrelerin farklarını vurgulamak için önemlidir).
  2. Öğrenciler iki kâğıdı, dört eşit parçaya bölecek şekilde kessinler. Böylece deftere yapıştırılabilecek sekiz kâğıt parçası olacaktır.
  3. Öğrenciler iki evrenin son görsellerini (1e ve 2e) defterlerine yapıştırsınlar.
  4. Daha sonra defterin her bir sayfasına sıra sıra diğer evreleri yapıştırsınlar ve farklı renkte boyasınlar.
  5. Bu sayfalara evrelerin özelliklerini yazsınlar.

Uzaktan eğitimde ise bu etkinlik Paint gibi araçlar kullanılarak yapılabilir.

Son etkinlik olarak ise, öğrencilerin ailelerindeki farklılıkları mayoz bölünme ile açıklamasını isteyecek kısa bir ödev verin. Öğrencilerin ailelerindeki genetik farklılıklar ile ilgili bir iddiada bulunmalarını ve bu iddialarını öğrendikleri ile bilimsel bir şekilde desteklemelerini isteyin. Örneğin kardeşleri arasındaki farklılıklar ve benzerlikler olabilir. Öğrenciler bu farklılıkları ve benzerlikleri ilk önce defterlerine yazsınlar. Sonra neden böyle farklılıklar ve benzerlikler olduğunu açıklasınlar. Burada önemli olan, öğrencilerin farklılıkların mayoz bölünme yolu ile oluştuğunu açıklayabilmeleridir.

Ders Materyalleri

Mitoz ve mayoz bölünme arasındaki farkları açıklayan video.

Sunumu tam ekran yapmak için sol alt köşede bulunan üç noktaya tıklayıp "Tam Ekran" seçeneğini ya da Ctrl+Shift+F kısayolunu kullanabilirsiniz.

Ders Paketini İndir

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!