Makale Görseli

Eğitim Felsefesi Nedir?

Eğitim felsefesi binlerce yıl önce yaşamış filozoflardan günümüz filozof ve eğitimcilerine kadar her zaman tartışılmış ve üzerine bilimsel araştırmalar yapılmış bir alandır. Bir bilim dalı olarak John Dewey tarafından tanımlanana kadar "eğitim felsefesi" adıyla anılmamış da olsa, her zaman eğitim ve toplumsal araştırmaların önemli konuları arasında yer almıştır.

Eğitim felsefesi eğitimin doğası ve eğitimin temel prensiplerine nasıl bir açıdan yaklaşılacağını belirler. Eğitim felsefesi programın hedef, içerik eğitim durumu ve değerlendirme durumlarını etkiler çünkü her bir felsefe bilgiye ve nasıl öğretilir sorusuna farklı bir bakış açısı ile yaklaşır.

Eğitim felsefelerinin etkilendiği dört temel felsefi akım vardır: Realizm, İdealizm, Pragmatizm ve Varoluşçuluk.


Realizm akımına göre gözlenebilen ve kanıtlanabilen bilgi gerçektir. İdealizme göre ise akıl yürütme yolu ve düşünce ile ulaşılabilen bilgi önem taşır, insanı değerler eğitimin temelinde yer almalıdır. Pragmatizme göre kişiye fayda sağlayan bilgi önem taşırken, varoluşçuluk felsefi akımına göre kişilerin özgürlükleri ve duygularını vurgulayan arayışlar önemlidir.

Şimdi eğitim felsefelerine göz atalım...

Daimicilik Eğitim Felsefesi
Daimiciler için bilgi değişmez ve yalnızca deneyle ile elde edilir. Tümevarım yolu önemlidir. Anlatarak öğretim yapılır. Temel bilimlerin önemi vurgulanır. Rasyonel, nesnel ve duyulara dayalıdır. Bilgi temellidir. Öğretmen mantılı düşünmeye yardımcı olur, sokrat metodu yaygındır. Klasik konular işlenir.
Esasicilik Eğitim Felsefesi
Esasiciler için bilgi değişmez, akıl yoluyla elde edilir. Kültürel aktarım ön plandadır ve tümdengelim vardır. Örtük bilgileri ortaya çıkarmak, tarihi ve kültürü önceliğe almak önem taşır. Anlatarak öğretim yapılır. Bilgi temellidir. Klasikler, teoloji ve değerler mutlaka programda yer almalıdır. Öğretmen otoritedir, geleneksel bilgileri aktarır. Temel beceriler ve bilgiler işlenir.
İlerlemecilik Eğitim Felsefesiİlerlemeciler için için eğitim yaşamın ta kendisidir ve fayda sağlayan bilgi önemlidir. Bireyin çevre ile olan etkileşimi ve bunun devamlılığı önemlidir. Eleştirel düşünme, deneyim, problem çözme merkezlidir. Kültürel aktarım yine önem taşır. Öğretmen rehberdir, bilimsel araştırma ve problem çözmeye yöneltir. Disiplinlerarası yaklaşım ve öğrenci ilgisine göre şekillenir
Yeniden Kurmacılık Eğitim FelsefesiYeniden kurmacılık ilerlemeciliğin devamı niteliğindedir. Sadece bireysellikten toplumsallığa kayan bir yaklaşım sergiler. Özgürlük ve bireyin tercihleri ön plandadır.  Amerika'da 192'da yaşanan Büyük Buhran ilerlemeci eğitim felsefesine bir reform getirilmesini hızlandırmıştır. Toplumu geliştirmenin okulları geliştirmekten geçtiğini ve ilerlemenin toplumsal olarak gerçekleşmesi için reform gerektiğini savunur. Öğretmen değişim ve yenilikten sorumludur, insanın karşılaşabileceği sorunlar konusunda öğrencilere yardımcı olur. Sosyal bilimler, siyasi sorunlar, ulusal ve uluslararası meseleler işlenir.

 Yararlanılan Kaynaklar:

Hunkins, F. P., & Ornstein, A. C. (2016). Curriculum: Foundations, principles, and issues. Pearson Education.

Sönmez, V. (1998), Eğitim Felsefesi, Ankara: Anı Yayıncılık.

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!

Hüma Nayman
Yazar
14.11.2022
264 Puan

Öğretim Görevlisi, Kurucu @Graid.App

Profili Gör ->
0
0
Henüz üye değil misiniz?
Aramıza katılın.

Üye olun, ders planı ve makale yazmaya başlayın!

Üye Ol
kwl.app'i denediniz mi?
KWL tekniğini çevrimiçi kullanın

GraidApp ekibi tarafından geliştirilen bir Web 2.0 aracı olan kwl.app'i ücretsiz kullanmak için tıklayın.

Şu an için sadece İngilizce dilinde.

kwl.app