Makale Görseli

Etkili Bir Ders Planı İçin 5 İpucu

Etkili bir ders planı hazırlamak zaman alıcıdır; yaratıcı olmayı ve öğrenciyi anlamayı gerektiren bir iştir. Ders planı hazırlarken hedef tabii ki öğrencinin dikkatini anlattığımız konuda tutmak ve olabildiğince verimli bir ders planlamak olmalıdır. Bu yazımızda size katkı sağlayacak birkaç ipucu paylaşacağız.

Her öğretmen farkında olarak ya da farkında olmadan ders planı hazırlamaktadır. Bu her zaman kağıt üzerinde olmak zorunda değildir. Bazen derse girdiğiniz an bile ders boyunca yapacağınız etkinlikler ve bu etkinliklerin sırası zihnimizde bir anda oluşabilir. Bir de tabi ki ders her zaman planlandığı gibi gitmek zorunda değildir. Önemli olan öğretmenin karşılaşması muhtemel durumlara karşı hazırlıklı olması, öğrenci kitlesini tanıması ve “kitap bağımlısı” olmamasıdır. Dersi planlamanın en önemli nedenleri; hedefe uygun bir ders işlemek, öğrencileri sürece olabildiğince etkin olarak dahil etmek ve her zaman yüzde yüz işe yaramadığını bildiğimiz kaynaklara bağımlı olmayı engellemektir. Yukarıda belirttiğim gibi ders planı her zaman kağıt üzerinde olmak zorunda değildir, fakat ihtiyacınız olan şey bir şablon üzerinden gitmekse sitemizde yer alan ders planı şablonuna göz atabilirsiniz. 

Pratik bir şekilde ders planlamak için not kağıtları kullanmanın uygun olduğunu düşünüyorum. Aklınızda tutamayacağınızı düşündüğünüz ya da karıştırmak istemediğiniz etkinlikleri not kağıtları kullanarak kitap ya da dosyanızda taşıyabilirsiniz. Gelelim nasıl pratik bir şekilde ders planı hazırlayacağımız konusuna;

1- İlk Adıma Hazırlanma
Öncelikle iyi bir dersin öğretmenin öğrencisini iyi tanımaktan geçtiğine inanıyorum, eminim siz de katılacaksınız. Öğrenci profilinizi çok iyi değerlendirin ve attığınız her adımda öğrencilerinize uygun etkinlikler tasarlayın. Örneğin grup çalışması yaptığınızda bir daha toparlanmayacağını düşündüğünüz bir sınıfsa, etkileşimi ikili çalışmalarla sınırlı tutabilirsiniz.

2- Dersin Genel ve Özel Hedeflerini Bir Arada Ele Alın
Dersin bir genel hedefi, büyük fikri; bir de o ders süresine indirgediğiniz hedefi olmaktadır. Özel hedefin genel hedefinize hizmet ettiğine her zaman emin olun. Örneğin matematik konularına bolca yer verilen bir fen bilgisi dersinde, matematik bilgisinin dengeli olmasına, öğrencileri formül ezberlemeye itmek yerine öğrencilerin bilgiyi özümsemesine özen gösterin.

3- Etkinlikleri Hedeflere Göre Düzenleyin
Artık dersin hedeflerine göre etkinliklerinizi seçebilirsiniz. Etkinlikleri temelde üçe bölebilirsiniz:
  • Derse giriş/ hazırlık: Önceki derste öğrenilen bilgileri tekrar etme, öğrencilerin konuyu söylemeden konu hakkında fikir yürütmesini sağlama, kavram haritaları ile konuya giriş yapma, öğrencileri konu üzerine heyecanlandırma ve ilgilerini çekme
  • Ana etkinlik: Öğrenmenin gerçekleştiği etkinlikler
  • İzleme etkinliği: Öğrenmenin kalıcılığını sağlamak için tekrar yapma, öğrenilen bilgiyi kullanmayı sağlama, öğrencilerin kafa yormasını sağlama, öğrencilerin motivasyonlarını yükseltme
Etkinlikler dediğimizde aklınıza derste kullanacağınız strateji, yöntem ve teknikler gelmelidir. Seçtiğiniz strateji, yöntem ve teknikler uyum içinde olmalıdır. Örneğin buluş yoluyla öğrencilerin bilgiyi kendilerinin keşfederek öğrenmesini istiyorsanız işbirlikli öğrenme yöntemi ya da tartışma yöntemi ve buna uygun olarak; ayrılıp birleşme (jigsaw), grup tartışmaları, istasyon teknikleri uygun olacaktır.  Etkinlikleri tasarlarken ders süresini dikkate almayı unutmayın, mutlaka esneklik bırakın.

4- Etkinliklere Uygun Materyaller
Etkinliklerinize uygun materyal seçmek her koşulda kolay değildir. Kafanızdaki etkinlikleri uygulamak için gerekli araç ve gereçlere her zaman sahip olamayabilirsiniz. A4 kağıtları, renkli kalemler, akıllı tahta kullanarak açacağınız Mentimeter ya da Kahoot gibi uygulamalar, bir gazete haberi, evinizden getireceğiniz bir nesne de her zaman işinize yarayabilir ve sınıfa eli dolu gelmiş olmanız öğrencileri heyecanlandıracaktır.

5- Ders Planını Değerlendirin
Ders planınız hazır, şimdi geri dönüp yapacaklarınızı gözden geçirin ve şu soruyu sorun: “Etkinliklerim dersin hedefine ve öğrencileri ölçme şeklimize uygun mu?” Eğer cevabınız evetse derse hazırsınız. Lütfen ders etkinliklerini hazırlarken “ölçme” etkenini göz önünde bulundurun. Öğrenciyken eminim sizin de yaşadığınız ve birçok öğrencinin yaşadığı sorun “Hoca işlediklerimizden sormadı” durumudur. Her zaman etkinlikleriniz ve ölçme şekliniz birbiri ile bağlantılı olmalı ve birbirine hizmet etmelidir.

Ders planı ve sınav hazırlama dahil öğretim sürecine döngüsel yaklaşmak önemlidir. Her zaman geri dönüp adımlarımızı gözden geçirmeliyiz.

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!