Makale Görseli

İngilizce Dersleri Için Konuşma Etkinlikleri

Ülkemizde İngilizce (veya yabancı dil) eğitiminde en sık karşılaşılan sorun öğrenenlerin akıcı konuşmasını sağlama yönündedir. Söz konusu problem yapılan birçok araştırma ile de desteklenmektedir. Dolayısıyla, öğretmenler sürekli olarak konuşma becerisine yönelik çeşitli ve etkili etkinlik arayışındadır. Bu yazımızda, farklı seviyeler için İngilizce konuşma derslerinde uygulanabilecek çeşitli etkinliklerden bahsedeceğiz. 

Haftanın/Günün Sorusu

Haftanın ya da günün sorusu etkinliği her seviyelerde uygulanabilecek bir etkinliktir. A seviyeleri için bu soru daha basit yapıların kullanılmasını gerektiren sorular olurken, B grubu için daha karmaşık ve tartışma sorusu benzeri olabilir. Aynı zamanda, küçük yaş gruplarına bilişsel hazırbulunuşluklarına uygun soyut olmayan sorular hazırlanabilecekken, büyük yaş gruplarında üst düzey düşünme becerilerinin kullanılması gereken sorular sorulabilir. Örneğin:

  • İlkokul Seviyesi: How many toys do you have?/ Who is your best friend?
  • Lise/ Üniversite Hazırlık Seviyesi: Tarihimizi bilmek neden önemlidir?

Haftanın/Günün Deyimi

Anadilimiz olan Türkçede olduğu gibi, İngilizcede de deyimler ile (phrases/idioms) daha akıcı ve doğal bir konuşma elde edilir. İngilizce programlarına bakıldığında, dilin daha doğal ve akıcı konuşulmasında son derece faydalı olacak bu deyimlerin pek yer almadığını görmekteyiz. Ders etkinliği olarak haftalık ya da günlük deyimlerin öğretilmesi / tartışılması oldukça faydalı olacaktır. Deyimlerin tartışılması ya da ne sıklıkla verileceği seviyelere göre basitten zora doğru seçilebilir, ancak her seviye için uygulanabilir. 

Örneğin:

  • İlkokul Seviyesi: Bee in your bonnet (küçük yaş grubunun görselleştirmesi kolay olacaktır)
  • Lise/ Üniversite Hazırlık Seviyesi: Sit this one out (görselleştirmek zorunda kalmazlar)

Haftanın/Günün Atasözü

Deyimler ile benzer olarak tercihen haftalık atasözü öğretimi de yapılabilir. Atasözlerinin yorumlanması ya da Türkçedeki karşılığının tartışılması gibi etkinlikler ileri yaşlar ya da ileri seviyeler için daha uygun olacaktır. 

  • İlkokul Seviyesi: An apple a day keeps the doctor away (söz konusu atasözünün şarkısı olduğu için öğretmesi uygun olacaktır)
  • Lise/ Üniversite Hazırlık Seviyesi: The grass is always greener on the other side of the fence (Türkçesini bulmaları ve yorumlamaları, hayattan örnek vermeleri uygun olacaktır)

Sen Ne Derdin?

Konuşma derslerinde yine öğrencilerin seviyelerine uygun bir problem durumu verilip bireysel ya da gruplar halinde böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında "sen ne derdin?" ya da "sen ne yapardın?" sorusu sorularak konuşma etkinliği planlanabilir. 

  • Bu etkinlik ileri seviyeler için uygun olacaktır. Örneğin "If Type-2" konusunun öğretimi için birden çok durum verilip her öğrencinin konuşması sağlanabilir.

Top Etkinlikleri

Konuşma dersleri için, o hafta işlenmiş yapılara ya da kelimelere uygun olarak top oyunları planlanabilir. Örneğin, öğretmen öğrenci sayısı kadar soru hazırlar ve her bir soru bir sonrakini saracak şekilde top yapılır. Öğrenciler topları birbirine atarak soruları cevaplar. Ya da normal bir top kullanılarak kelime oyunları oynanabilir, topu tutan öğrenci benzer temada ya da son harf ile biten bir kelime bulabilir.

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!

Hüma Nayman
Yazar
20.11.2022
264 Puan

Öğretim Görevlisi, Kurucu @Graid.App

Profili Gör ->
0
0
Henüz üye değil misiniz?
Aramıza katılın.

Üye olun, ders planı ve makale yazmaya başlayın!

Üye Ol
kwl.app'i denediniz mi?
KWL tekniğini çevrimiçi kullanın

GraidApp ekibi tarafından geliştirilen bir Web 2.0 aracı olan kwl.app'i ücretsiz kullanmak için tıklayın.

Şu an için sadece İngilizce dilinde.

kwl.app