Makale Görseli

Katlı Öğretim Nedir?

Bu yazımızda farklılaştırılmış öğretim kapsamında en çok uygulanan öğretim tekniklerinden katlı öğretimden bahsedeceğiz. Farklılaştırılmış öğretim ile ilgili önceki yazımızda kısaca bahsetmiştik. Bu yazımızda biraz daha detaylı inceleyip farklı bir örnek sunacağız.

Bir sınıfta öğrenci sayısı kadar farklı öğrenme stili vardır. Her öğrencinin öğrenme stili ve öğrenme stratejisi parmak izleri kadar farklıdır. Her biri kendine has bireylere aynı konuları öğretmek ve aynı kazanımları edindirmek eğitimin en zorlu tarafıdır. Eğitim yaklaşımları "herkese aynısı (one size fits all)" düşüncesinden uzaklaşmış ve öğrencilerin bireysel özelliklerini göz önünde bulundurmanın önemi artık tümüyle kabul edilmiştir. Bu bağlamda, derslerde öğrencilerin farklılıklarını kapsayacak ve onlara yardımcı olacak yöntemler ortaya çıkmıştır. Katlı öğretim ise bu yollardan bir tanesidir.

Katlı öğretimin temel amacı, öğrencilere seviye ve profil farklılıklarına uygun görevler vermektir. Katlı öğretimde her ne kadar aynı konu öğretilecek ve aynı temel kazanımlar edindirilecek de olsa görevler farklılaştırılarak öğrencilere daha uygun yollar sağlanabilir. Buna göre katlı öğretimde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Görevler öğrencilerin hazırbulunuşluklarına, ilgilerine, öğrenme stilleri veya yetenekleri gibi öğrenen profiline göre planlanabilir.
  • Katlı öğretim uygulanmadan önce dersin ana hedefi gerçekleştirilmelidir. Böylece farklı katlarda olacak öğrenciler arasında açık oluşmayacaktır.
  • Temel ve orta seviyeler birlikte çalışmaya teşvik edilebilir.

Katlı Öğretim Tekniği Örneği

Bu örnek hazırbulunuşluk düzeyine göre farklılaştırılmış örnektir. Dersin temel kazanımı "bir yeri tarif etmek" ise, dersin öğretmenin anlatım yaptığı ya da sınıfça etkinliklerin yer aldığı kısmında bu kazanımın dışına çıkılmamalıdır. 

Seviye: A1

Ders: Yazma

Konu: Bir yeri tarif etmek

Kazanım: Öğrenciler there is there are kalıbını ve yer edatlarını kullanarak bir yeri tarif eder. 

Kat 1

there is there are kalıbını ve yer edatlarını kullanarak bir yeri tarif et. (akademik olarak en zayıf gruba dersin temel kazanımı görev olarak verilmelidir)

Kat 2

there is there are kalıbını ve yer edatlarını kullanarak bir yeri tarif et ve tarif ettiğin yerde yaşayan insanların günlük rutinlerinden kısaca bahset. (dersin temel kazanımını yerine getirmekte zorlanmayacak, görece hızlı biterecek gruba hali hazırda bildikleri başka bir konu ile birleştirip pratik yapacakları bir görev verilmelidir)

Kat 3

there is there are kalıbını ve yer edatlarını kullanarak bir yeri tarif et ve tarif ettiğin yerde olabilecek çevresel bir problemi tanımlayıp olası çözümler yaz. (en yüksek katta ise öğrencilere biraz daha bilişsel olarak zorlayıcı, tam pekişmemiş ancak bildikleri bir konuyu kullanma fırsatı verilebilir / can-can't kullanımı gibi)

Görüldüğü üzere her seviyede temel kazanım yer alır ve katlar arttıkça bilişsel olarak zorlayıcı ek görevler gelebilir. Burada akademik olarak zayıf öğrencilere yapamayacakları bir görev vermek yerine başaracakları, diğer gruplara ise erkenden bitirip sıkıldıkları değil üzerine uğraşacakları görevler vermek sınıf dinamikleri açısından faydalı olacaktır. 

Bu farklılaştırma, ilgilere göre de yapılabilir. Örneğin yine yazma dersinde konu afiş hazırlamaksa öğrencilerin ilgi duydukları konulara göre gruplara ayrılıp görevler atanması da katlı öğretimin kullanım alanlarındandır.

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!

Hüma Nayman
Yazar
15.11.2022
264 Puan

Öğretim Görevlisi, Kurucu @Graid.App

Profili Gör ->
0
0
Henüz üye değil misiniz?
Aramıza katılın.

Üye olun, ders planı ve makale yazmaya başlayın!

Üye Ol
kwl.app'i denediniz mi?
KWL tekniğini çevrimiçi kullanın

GraidApp ekibi tarafından geliştirilen bir Web 2.0 aracı olan kwl.app'i ücretsiz kullanmak için tıklayın.

Şu an için sadece İngilizce dilinde.

kwl.app