Makale Görseli

Krashen'in Dil Eğitiminde Doğal Yaklaşımı

Doğal Yaklaşım, Tracy Terrell ve Stephen Krashen tarafından geliştirilmiş ve 1983 yılında The Natural Approach kitabında tanıtılmış dil eğitimi yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, çocukların ana dillerini nasıl edindiklerine dair gözlemlere dayanır ve bu süreci bir yetişkin öğrenme ortamına uyarlamaya çalışır. Bu açıdan bakıldığında dil bilgisi temelli dil öğrenimine odaklanmak yerine iletişim becerilerinin öneminin vurgulanması gerekmektedir. Söz konusu yaklaşımda, anlaşılır ve anlamlı alıştırma etkinlikleri vurgulanır. Doğal yaklaşımda 5 teoriden söz edilir:

  1. Edinme-Öğrenme Kuramı: Bu kurama göre, dil edinimi dolaylı yollarla ve  farkında olmadan gerçekleşirken, dil öğrenimi farkındalık içinde ve açık bir öğrenme ile gerçekleşir. Bu nedenle öğrencilerin dil öğrenme sürecinde hedeften haberdar olması ve doğru yönlendirilmeleri önem taşır.
  2. Monitor Kuramı: Bu kurama göre öğrenen, doğru ve akıcı konuşmayı dengeleyecek kontrolü sağlar. Öğretim uygulamalarının doğruluk ve akıcılık arasındaki dengeyi sağlayacak şekilde planlanması gerekir.
  3. Doğal Sıra Kuramı: Bu kurama göre, dilbilgisi ediniminde belirli bir sıra vardır. Örneğin, gündelik kelimeler ve emir cümleleri geçmiş zamandan önce öğrenilebilir. Öğretim sürecinde doğal sıra iyi analiz edilmeli ve sürece uygun etkinliklerle dahil edilmelidir.
  4. Girdi Kuramı: Bu kurama göre, öğrenciye seviyesinin bir üstünde yani “girdi+1” şeklinde ifade ettikleri girdi verilmelidir, çünkü öğrenci kendi seviyesinin altında ya da çok üstünde verilen girdi ile edinimi gerçekleştiremez. Bu girdi öğrenci için anlamlı olmalıdır ve öğrenci dile maruz bırakılmalıdır. (Bir örnek olarak katlı öğretim yazımıza bakabilirsiniz)
  5. Duygusal Filtre Kuramı: Bu kurama göre, öğrencilerin duygu durumu öğrenmelerinde büyük etkiye sahiptir ve gerginlik hissetmeleri öğrenme ile aralarında bariyer oluşturur. Öğrencilere ulaşamayacakları hedefler verilmemelidir. (Eğitimde öz-düzenleme ve öz-yeterlik yazımızı faydalı bulabilirsiniz)

Yararlanılan Kaynaklar:

Krashen, S. D., & Terrell, T. (1983). The natural approach language acquisition in the classroom. New York: Pergamon.

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!

Hüma Nayman
Yazar
21.11.2022
264 Puan

Öğretim Görevlisi, Kurucu @Graid.App

Profili Gör ->
0
0
Henüz üye değil misiniz?
Aramıza katılın.

Üye olun, ders planı ve makale yazmaya başlayın!

Üye Ol
kwl.app'i denediniz mi?
KWL tekniğini çevrimiçi kullanın

GraidApp ekibi tarafından geliştirilen bir Web 2.0 aracı olan kwl.app'i ücretsiz kullanmak için tıklayın.

Şu an için sadece İngilizce dilinde.

kwl.app