Makale Görseli

Sinektik Tekniği Nedir?

Sinektik (synectics) tekniği birbirleriyle ilişkisi olmayan iki farklı unsur arasında ilişki kurma yoludur. Özellikle bazı kavramlarla ilk kez karşılaşıldığında onları anlamlandırmayı kolaylaştırmak için kullanılması uygun bir tekniktir. Aynı zamanda sinektik tekniğinin temel amacı bireylerin özgün ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmektir. Sinektik tekniği, özellikle eğitimde yaratıcı düşünme becerinin geliştirilmesi için kullanılan tekniklerden biridir.  Kısacası sinektik tekniğini öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmeyi, özgün fikirler üretmelerini, kavramlara ya da konulara kendi pencerelerinde bakıp özümsemelerini sağlamak istiyorsak derslerimizde kullanabileceğimiz tekniklerden biridir.

Örneğin, birçok öğrenci bir dersi ya da konuyu neden öğrendiğini bilmez: Neden matematik öğreniyorum? Edebiyat dersi neden var? Yabancı dil öğrenmek zorunda mıyız? Coğrafya bilgisine sahip olmam neden bu kadar önemli? ....

Öğrencileri bir dersin ya da konunun önemine ikna etmek de maalesef her zaman çok kolay değildir. Bu durumda bir derse giriş ya da çıkış etkinliği olarak sinektik tekniği uygulanabilir. Örneğin öğrencilere dersin başında ya da sonunda "Edebiyat __________ gibidir, çünkü________" cümlesini tamamlamalarını ve sınıfla paylaşmalarını isteyebiliriz. Bu şekilde öğretmen olarak birden çok şey kazanırız:

- Öğrencilerin birbirlerinin benzetim yollarını görmeleri ve örnek almaları,

- Farklı görüşler ile dersin etkin ve zengin kılınması,

- Öğrencilerin derse ya da konuya ilişkin içsel bir yüzleşme yaşamalarının sağlanması,

- Öğrencilerin söz konusu kavram ya da durumun nedenini özümsemesi,

- Öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerinin gelişmesi

- Konu, kavram, durum ya da derse dair ön yargılarının ortaya çıkması,

gibi....

Bu etkinlik tabi ki mutlaka ders üzerinden yapılmak zorunda değildir, "Edebiyat __________ gibidir, çünkü________" yerine, "Kesirler__________ gibidir, çünkü________", "Maddenin halleri__________ gibidir, çünkü________" şeklinde konuya, konunun bir öğesine indirgeyebiliriz.

Sinektik tekniği, öğrencilerin konunun bilindik ve tez düze kapsamına girmesine biraz ara verip onları düşündürmek için etkili bir teknik olacaktır. 

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!