Makale Görseli

Uzaktan Dil Öğretimi Için 12 Yaratıcı Etkinlik

Türkiye’de yaygın olarak öğretilen dil İngilizcedir. Öğrencilerin dil öğrenmeye karşı motivasyonlarının ne kadar kolay azaldığı bilinmektedir. Tüm “öğrenme” eylemlerinde olduğu gibi, dil öğrenmede de motivasyon temel etkenlerden biridir. Aynı zamanda “dil” en kolay unutulan becerilerden biridir. Eminim bunu öğrenci ya da öğretmen olarak birçoğunuz deneyim etmişsinizdir. Hep duyduğumuz bir söz vardır “dil nankördür”. Evet, dil kullanılmadığında kolay bir şekilde unutulur.

Gelelim bu yazımızda hangi soruna çözüm önerilerinde bulunacağımıza; tahmin edeceğiniz üzere dünyada ve ülkemizde ciddi kriz yaratan pandemi nedeniyle evlerine kapanmış öğrencileri dil ile bir arada tutmak… Bahsedeceğimiz öneriler hem öğretmenlerin kontrolünde hem de öğrencilerin bireysel olarak uygulayabileceği araçları ve etkinlikleri içermektedir. Öncelikle, özellikle ortaokul ve lise gruplarına ders veren öğretmenlerin, öğrencilerle düzenli olarak paylaşımda bulunmaları için “Edmodo” ya da “Google Classroom” uygulamasını kullanmalarını önermekteyim. İkisi de kullanması çok kolay ve ücretsiz uygulamalar.

Dil eğitiminde 6 beceri bir arada verilir, bunlar:

  1. Dinleme becerisi öğretimi
  2. Konuşma becerisi öğretimi
  3. Okuma becerisi öğretimi
  4. Yazma becerisi öğretimi
  5. Dilbilgisi öğretimi
  6. Kelime öğretimi
Tüm bunların öğretimini öğrencilere yüz yüze eğitim verip birebir ilgilenirken bile etkili bir şekilde sağlamak zor iken; uzaktan, elimizdeki şartlarda daha da zor olacaktır. Bu nedenle ilk önce İngilizce öğretimi için faydalı internet araçlarından bahsedeceğim.

Uzaktan Dil Öğretimi için Yararlı Araçlar

Öğrencilere açacağınız Edmodo ya da Google Classroom sınıflarında, haftalık olarak verebileceğiniz ve öğrencilerin çevrimiçi katılım sağlayacağı bazı uygulamalardan bahsedeceğim;

  1. Exciting English (YouTube Kanalı)

Exciting English filmlerden küçük sahneler ile öğrencilerin İngilizce dinleme becerisi ve kelime öğretimi üzerine yoğunlaşan bir YouTube kanalıdır. Video İngilizce altyazılı ve altyazısız olarak verilir, ardından videoda geçen kelimeler yer alır. Öğrencilerinize her hafta seviyelerine uygun bir videoyu ödev olarak verip, bunun üzerine kelime çalışması yapmalarını isteyebilirsiniz (kelimelerden hikaye yazma, kavram haritası oluşturma vb.)

  1. VoScreen

VoScreen yine İngilizce dinleme becerisini geliştirme üzerine bir internet sitesidir. Exciting English’ten farklı olarak burada seviye seçimi ve dilbilgisi konu seçimi filtreleri vardır. Aynı zamanda puan kazandırarak süreci oyuna dönüştürmektedir. Öğrencileriniz arasında VoScreen yarışmaları yapabilirsiniz (örneğin edmodo hesabına öğrenci aldığı puanın ekran görüntüsünü koyabilir).

  1. Readworks

Readworks okuma ve dinleme becerisine bir arada yer veren bir websitesidir. Seviyelere göre okuma parçaları yer alır ve bu okuma parçalarının aynı zamanda ses dosyaları vardır. Öğrencilerin en büyük sorunlarından biri telaffuz yanlışlarıdır, hem okuyup hem dinlemek bu telaffuz yanlışlarını giderecektir. Aynı zamanda Readworks kullanarak, öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmelerine de destek olabilirsiniz. Örneğin haftalık bir okuma parçası ödevi verip, o hafta bu okuma parçası üzerine bir paragraflık yansıtma yazıları (reflection paper) yazmalarını isteyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey bu yansıtma yazılarının özet olmadığını öğrencilere belirtmektir. Yansıtma yazısı kişiseldir, öğrencinin okuduğundan kendi duyguları ile çıkardığı ve bağlantı kurduğu unsurları anlatması gerekir. Bu şekilde yazma becerisi ve sanatsal yönü ön planda öğrencilerin ilgisini çekebilirsiniz. Yansıtma yazısı ile birlikte farklı becerileri olan öğrenciler hitap etmek adına, okuduklarını resimle, zihin haritası ile ya da online yapacakları bir poster ile de ifade etmelerini isteyebilirsiniz.

Burada da öğrencilere online poster hazırlamak için “Canva” sitesini önerebilirsiniz. Yukarıda bahsedilen uygulamalar, dinleme, okuma, yazma becerileri, kelime ve dilbilgisi öğretimi içermektedir. Geriye yalnızca konuşma becerisi kalıyor, değil mi? Bir konu belirttiğiniz takdirde öğrencilerin tedirgin olabileceğini bu nedenle çok fazla katılım sağlanmama ihtimalini göz önünde bulundurmalıyız. Öğrencilerin en çekingen yaklaştığı becerinin konuşma becerisi olduğunu düşünürsek bu yayınlarınıza hiçbir öğrencinin katılmak istememe ihtimali de elbette var, özellikle ergenlik dönemindeki öğrenciler ile çalışıyorsanız. Bunun için öğrencilerimize bebeklerde olduğu gibi önce uzun süre dinlemeden sonra konuşmanın gerçekleştiğini, konuşmak istemesek bile dinlemekten asla vazgeçmememiz gerektiğini, çok fazla dinleme yaptıktan sonra konuşmanın da kendiliğinden geleceğini hatırlatmalıyız.

Çevrimiçi Yabancı Dil Öğretiminde Her Öğretmenin Uygulayabileceği 12 Etkinlik

Öncelikle söylememiz gereken şey, bu etkinlikleri yapmak için okulunuzun Öğretim Yönetim Sistemi (LMS) ya da Google Classrofom ya da Edmodo gibi ücretsiz araçları kullanmanız önerilmektedir.

İlginç Bir Sayfa (Writing):

Bir internet sitesinde bulduğunuz ilginç bir sayfanın ekran görüntüsünü öğrenciler ile paylaşın. Neden bunu seçtiğinizi de yazın. Daha sonra öğrenciler de aynısını yapıp, arkadaşlarının seçtiği sayfalar üzerine yorum yapsın ve soru sorsun.

Posta Zinciri (Reading, Writing):

E-posta zinciri için öğrencilerin adını bir mailde sıralayın. Daha sonra bir kalıp cümle yazarak listede bulunan bir sonraki kişiye mail atın. Örneğin; My favourite, One thing I'd like to, The best day of my life... gibi. Daha sonra mail attığınız kişi de bu kalıpla ilgili bir cümle kurup bir sonraki kişiye atacak. Kendi kalıp cümlelerini de eklemeleri gerekiyor. Daha sonra bu mail zinciri size tekrar döndüğünde bir döngü tamamlanmış olacak. Böylece siz de öğrencilere cümleleri hakkında dönüt verebilirsiniz.

Sınıf Blogu (Reading, Writing):

Sınıf blogu oluşturmak Amerika'da çok yaygın bir etkinlik. Siz de ücretsiz bir sınıf blogu (Wordpress, Blogger gibi) oluşturabilirsiniz. Bu blogda öğrenciler bir gönderi girip birbirlerinin gönderilerine yorum yapabilir. Gönderiler herhangi bir konudan oluşabilir (en sevdiğim müzik türü, en sevdiğim film gibi).

Haber Analizi (Reading, Writing, Speaking):

Sınıfı üçe bölüp her bir gruba bir harf verin (A, B, C gibi). Sonra uygun bir haber bulup onu tüm sınıfla paylaşın. Daha sonra her bir gruba bir görev verin. Örneğin A grubu haberin özetini yazsın, B grubu metni anlamak için önemli olan 7-8 sözcüğün listesini yapsın, C grubu ise gönderdiğiniz habere benzer 3 haber bulsun. Daha sonra etkinliği sonlandırmak için Google Doc gibi bir araçla tüm grupların bir belge üzerinde çalışmasını sağlayın. Böylece tek belge üzerinden dönüt verebilir ve grupların görevlerini birleştirebilirsiniz.

Kendini de Unutsaydın (Speaking, Listening):

Birkaç durumu anlatırken sesinizi kaydedin (örneğin öğrencinin ödevini unutması, arkadaşın emanetini unutmak, sevdiğin birinin doğum gününü unutmak gibi) daha sonra öğretim platformuna bunları günlük olarak yazın. Öğrenciler de kendi seslerini bahane bularak kaydetsinler. Daha sonra öğrencilerden en komik, en yaratıcı, en inandırıcı vb. cevapları seçmesini isteyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır? Videoları (Speaking, Listening):

Öğrencilerin arkadaşlarının hayatını kolaylaştıracak ya da sadece eğlence için, nasıl yapılacağını bildiği bir şeyi anlatırken bunu videoya çekmelerini ve videoyu yarattığınız YouTube kanalına yüklemesini isteyin. İsterseniz YouTube kanalını sadece öğrencilerin görmesini sağlayabilir, herkesin görme özelliğini kapatabilirsiniz.

Görebiliyorum!!! (Writing):

Pencerenizden bir fotoğraf çekin daha sonra öğrencilerin o fotoğrafta gördüğü şeyleri yazmasını isteyin. Eğer öğrenciler ilgi gösterirse, onların da fotoğraf göndermelerini isteyebilirsiniz.

Memleket Nere? (Reading, Speaking):

Google Maps kullanarak bir harita oluşturun, daha sonra öğrencilerin nereli olduklarını işaretlemelerini isteyin. Köyleri ya da kasabaları olabilir. Öğrencileri gruplara koyun. Daha sonra gruptaki öğrencilerin birbirlerinin memleketi hakkında topladıkları bilgiyi birbirine sunmalarını isteyin. Bu etkinlik için çevrimiçi derslerde grupları kendi Speaking odalarına dağıtabilirsiniz.

Değerlimiz (Writing, Speaking):

Evinizde bulunan sevdiğiniz bir eşyanın fotoğrafını çekin, onu neden sevdiğinizi ve o eşyanın öyküsünü kısaca anlatın. Öğrencilerden de aynısını yapmasını isteyin. Bu etkinliği eğer isterseniz video ödevi olarak da verebilirsiniz. Daha sonra öğrencilerin yazı veya videolarını izleyip onlara dönüt verebilirsiniz.

Podcastler (Writing, Speaking, Listening):

Öğrencilere birkaç podcast örneği verin. Daha sonra eğer isterseniz sizin verdiğiniz listedeki podcastlerden ya da kendi istedikleri bir podcasti bir ay boyunca dinlemesini isteyin. Her hafta belirli bir podcast bölümü hakkında (en fazla 150 sözcükten oluşan) bir özet yazabilirler. Daha sonra sınıf arkadaşları da o özetlere yorum bırakabilirler.

Çevrimiçi Drama (Writing):

Öğrencilere birbirleri ile iletişimi geçebilecekleri bir rol verin. Daha sonra öğrenciler, o role bürünüp birbirlerine e-posta yazsınlar (örneğin otelde yer ayırtmak, bir restoran hakkında şikâyette bulunmak gibi).  Ya da daha yaratıcı konular bulabilirsiniz. Daha sonra bunları kullanarak öğrencilere dönüt verebilirsiniz.

Profil Yaratma (Writing):

İlk önce hayalî bir karakter için bir profil resmi ve diğer bilgileri belirleyin: meslek, aile, hobiler vs. gibi. Bu, bir film kahramanı ya da bir anime karakter olabilir örneğin. Yaratıcılık size kalmış. Sonra bu profili sınıfa gönderin. Öğrencilerin de buna benzer bir profil yaratmalarını söyleyin. Daha sonra sınıfça en yaratıcı profili seçebilirsiniz.

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!

Hüma Nayman
Yazar
25.10.2021
264 Puan

Öğretim Görevlisi, Kurucu @Graid.App

Profili Gör ->
0
0
Henüz üye değil misiniz?
Aramıza katılın.

Üye olun, ders planı ve makale yazmaya başlayın!

Üye Ol
kwl.app'i denediniz mi?
KWL tekniğini çevrimiçi kullanın

GraidApp ekibi tarafından geliştirilen bir Web 2.0 aracı olan kwl.app'i ücretsiz kullanmak için tıklayın.

Şu an için sadece İngilizce dilinde.

kwl.app