Makale Görseli

KWL Tekniği Nedir?

KWL (KWL bileti/KWL tablosu/KWL şeması olarak da adlandırılır) öğrenmeye yardımcı olan bir süreç değerlendirme aracıdır. Genellikle çıkış bileti olarak da kullanılır.

Harfler ne biliyorum (know), ne öğrenmek istiyorum (want to learn) ve ne öğrendim (know) sözcüklerinin kısaltmasıdır.

Eğiticinin, hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını görmek için izleyicilerle etkileşime girmesi faydalı olabilir. Bu yüzden hizmetiçi eğitimler, dersler, sunumlar KWL tekniğinin kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir. Ayrıca öğretmenler, öğrencilerinin öğrenme süreçlerinde özerkliğe sahip olmalarına yardımcı olmak için bu aracı kullanabilir.

Örneğin bir sunum yürüteceksiniz, sunuma başlamadan önce izleyicilere ne bildiklerini ve bu konuda ne öğrenmek istediklerini sorabilirsiniz. Bu sayede izleyicilerin hazır bulunuşluk düzeylerini ve merak ettikleri ortak noktaları görebilirsiniz.

Sunum bittiğinde ne öğrendiklerini sorabilir ve tüm süreci değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, izleyiciler ilerlemelerini açıkça görebilirler.

KWL tekniği:

  • öğretmenlerin süreci nasıl planladıklarına bağlı olarak hem bireysel olarak hem de grup etkinliği olarak kullanılabilir
  • öğrencilerin öğrenme süreçlerini takip etmelerine yardımcı olabilir.
  • öğretmenlerin kitlelerini değerlendirmelerine ve ortak noktalar bulmalarına yardımcı olabilir.

Aşağıda bir "elektrik" konusu hakkında uygulanmış bir KWL tekniği örneği görebilirsiniz:

Ne Biliyorsun?Ne Öğrenmek İstiyorsun?Ne Öğrendin?
Elektriği elde etmenin farklı yolları vardır (su, rüzgâr)Elektrik ne kadar sıcak?Elektrik mıktanıs gibidir, hem çekebilir hem de itebilir.
Elektrik volt ile ölçülür.Elektrik neden yapılmıştır?Suyun elektriği iletmesi için minerallere ihtiyacı vardır.

kwl.app nedir?

kwl.app GraidApp ekibinin geliştirdiği bir Web 2.0 aracıdır. Bu uygulama ile, öğrenciler aynı anda bir odaya bağlanıp K-W-L sorularına bilgisayarlarından ya da telefonlarından cevap verebilir. Şu an için sadece İngilizce dilinde yayımlanan kwl.app'i ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Aşağıda kwl.app uygulamasının bir örneğini görebilirsiniz. En üstteki yazı, öğrencilerin odaya hangi adresten hangi PIN ile bağlanacağını gösteriyor. Sağ üstteki düğmeden ise öğretmen herkesin ekranında soruları aynı anda değiştirebiliyor.

En büyük punto ile yazılan metin ise öğretmenin üçüncü adım olan Learned (ne öğrendin?) adımı için sorduğu soru. Sorunun altında ise iki öğrencinin verdiği yanıtı görebilirsiniz.

Çıkış bileti örneği olan KWL tekniğinin Web 2.0 aracı olarak kullanımı

Genellikle her öğrenci için çıktı alınarak kâğıt üzerinde uygulanan KWL tekniğini bu uygulama ile birkaç dakikada hazırlayıp kullanabilirsiniz. kwl.app ile KWL tekniğini kullanmak hem çok kolay, hem de daha eğlenceli.

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!

Kerem Nayman
Yazar
09.11.2022
219 Puan

Kurucu, Geliştirici @Graid.App

Profili Gör ->
1
0
Henüz üye değil misiniz?
Aramıza katılın.

Üye olun, ders planı ve makale yazmaya başlayın!

Üye Ol
kwl.app'i denediniz mi?
KWL tekniğini çevrimiçi kullanın

GraidApp ekibi tarafından geliştirilen bir Web 2.0 aracı olan kwl.app'i ücretsiz kullanmak için tıklayın.

Şu an için sadece İngilizce dilinde.

kwl.app